Misli za dvanajsto nedeljo med letom.

Z Jezusom so ljudje ravnali bolj ali manj na dva načina: Po eni strani so ga hoteli na silo postaviti za kralja, po drugi pa so ga obsodili na smrt. Dve skrajnosti, ki razodevata napačno razumevanje in imata enake posledice. Enako je ravnanje z ljudmi: Po eni strani človeka postavljamo na oltar, po drugi ga oblivamo z gnojnico. Včasih celo istega človeka – podobno kot Jezusa. Ljudje smo zelo vodljivi in zelo čustveni, pa tudi prestrašeni, kadar se stvari ne izidejo, kot si želimo. Zaradi vsega tega po eni strani kričimo na ves glas in razglašamo, kako svet ni prav narejen, po drugi pa se zapiramo vase in si ne upamo črhniti niti črke.

Jezus nas v današnjem evangeliju spodbuja, da ga ne bi zatajili pred ljudmi in njegove besede ne držali samo zase. Ljudje bodo imeli o nas tako ali drugačno mišljenje, a to ni važno. Ne bodimo žrtve mnenja drugih. Naj nas strah pred ljudmi in njihovim mnenjem ne ohromi. V vsakem primeru ne bomo vsem všeč in vedno se bo pojavil nekdo, ki nas bo sprejel. Tako kot Jezusa in njegovo besedo. In ravno Jezus in njegova beseda sta tista, ki naj ne ostaneta skrita, zamolčana in izdana. Gre za to, da svet spozna Jezusa in njegov evangelij, ne glede na nas ljudi.

Bog bo za nas poskrbel, kakor skrbi za ptice pod nebom in lilije na polju: Opazi nas in nam daje vse potrebno za življenje. Čemu bi se torej bali? Čemu bi drug drugega postavljali, kamor ne sodi? Vredni smo več od ptic na nebi in lilij na polju, pa čeprav se včasih zdi, da ljudje bolj cenimo in se bolj zavzemamo za živali in rastline kot za ljudi; včasih se zdi, da z živalmi ravnamo, kot bi bili ljudje, in z ljudmi, kot bi bile živali. V vsakem primeru je nevarno, da spregledamo Božjo besedo in ne jemljemo resno Jezusa, ki nam govori o naši resnični vrednosti in dostojanstvu.

Ne bojmo se, ko govorimo naglas o Jezusu in življenje uravnavamo po Božji besedi. V Božjih očeh smo vredni toliko, da je med nas prišel sam Božji Sin. V Božjih očeh smo toliko vredni, da nas je po njem rešil tistega, ki more telo in dušo pogubiti enkrat za zmeraj.

Blagoslov Vsemogočnega Boga Očeta in Sina in Svetega Duha naj pride na vas, z vami vedno ostane in se po vas širi. Amen.

Zapisal Luka Tul

© Župnija Izola 2021