Misli na četrto velikonočno nedeljo.

Po pravici povedano: Komaj čakam, da se bo uresničila Jezusova napoved o eni čredi in enem pastirju. Komaj čakam, da bomo vsi delali tako, kot Jezus govori in ne kot mislimo mi, da je (edino) prav. Preslabo smo se izkazali ljudje, kar se edinosti in poslušanja tiče. Preslabo smo se izkazali, ko je bilo treba iskati, kar nas združuje. Preveč smo gledali samo na razlike in na lasten prav. Preveč smo gledali nase in spregledali, preslišali in zanemarili tistega, ki je naš sogovornik, naš bližnji, naš sosed ali zgolj znanec. (Krivične) meje in spopadi (ne samo vojaški) to dokazujejo.

Morda pa smo mi tisti, ki nismo »iz tega hleva«, ki smo se oddaljili, a smo sveto prepričani, da ravnamo prav. Morda smo mi tisti, ki nismo poslušali Jezusovega glasu in se tako omejili in osamili. Morda pa smo mi tisti, ki morajo slišati Jezusov glas in priti nazaj k čredi. Morda moramo mi spremeniti svoj način razmišljanja in ravnanja, se spreobrniti in začeti drugače. Morda pa smo mi vodili ovce drugam, v druge staje in zbirali okoli sebe samo tisto čredo, ki nam je všeč. Morda pa smo mi razkropili ovce, ker smo se zanašali na svoje sposobnosti. Morda je nas, strahopetne, plenilski volk pregnal in smo ovce prepustili na milost in nemilost njegove požrešnosti.

Upam, da se bodo ovce naposled znova zbrale in sledile Jezusu. Upam, da boste vi, dragi bratje in sestre, ki to berete, sledili Dobremu pastirju in ne meni ali komu drugemu izmed ljudi. Upam, da zaradi mojih besed in zgleda (pa naj bo dober ali slab) niste zapustili Jezusove črede, njegove Cerkve. Da, tudi tisti, ki bi morali biti pastirji, smo kdaj najemniki in privatniki, ki se omejimo na lastno vidno polje in lastno mnenje, ki se ustrašimo nevarnosti in izzivov, drugačnega mnenja in rešitev, ki se počutimo ogrožene, če nekdo pove, kar nam gre. Tudi mi smo kdaj najemniki, ki sebe postavljamo na vodilna mesta, ki gledamo samo na dobiček in na to, kar se splača, zahteva manj truda in časa. Tudi mi smo kdaj privatniki, ki si lastijo, navezujejo nase in želijo imeti vpliv nad drugimi.

Jezus želi, da ga osebno poznamo, smo z njim domači in mu zaupamo. Ne gre za nič drugega, kot da poslušamo njega in mu sledimo. Vse ostalo bo naredil on. Njegov glas bo zbral vse, tudi tiste »druge«, ki so – Bog ve zakaj – ostali drugje, šli daleč in postali neznani. Tudi tisti, ki niso kot mi, bodo poslušali Jezusa, tudi oni zmorejo sprejeti njegovo ponudbo. Čeprav ne bodo poslušali nas, bodo poslušali Jezusa. Če nam je prav ali ne, bodo tudi oni del Jezusove črede. Čeprav se mi obnašamo kot najemniki, jih bo Jezusov glas privabil in nagovoril. Tudi za njih je Jezus vstal od mrtvih, tudi njim je on Dobri pastir in je zanje dal življenje.

Kdor ne zbira z Jezusom, raztresa. Kdor ne pusti Jezusa do besede, bo razkropil čredo in privabil krvoločne volkove, ali pa jim postal podoben. Kdor odžene Jezusa in sebe postavi na čelo, bo izgubil čredo in bo sam izgubljen. Čreda ne pomeni nujno samo zaupane mu ljudi, ampak tudi sebe samega. Če ne bom Jezusu pustil, da me vabi, kliče in hodi z mano, bodo to storili krvoločni volkovi, ki me bodo raztrgali. Če ne bo Jezus moj Dobro pastir, če bom sam sebe imel za zadosti dobrega, bom kmalu prepuščen na milost in nemilost roparske tolpe trenutnih občutkov in grehov, ki ji je mar samo za to, da se me polasti, izkoristi, pusti napol mrtvega in odide.
Jezus, bodi moj in naš sopotnik, naj poslušamo tebe in skupaj z vsemi, ki so tvoji, hodimo za tabo.

Blagoslov Vsemogočnega Boga Očeta in Sina in Svetega Duha naj pride na vas, z vami vedno ostane in se po vas širi. Amen.

Zašisal Luka Tul