Daruj. Brezplačno. Podpri našo Cerkev. – Namenite 1 % dohodnine župniji Izola

Pod geslom Daruj. Brezplačno. Podpri našo Cerkev. poteka letošnja akcija podpore Katoliški cerkvi v Sloveniji oz. župniji preko brezplačne namenitve 1 % dohodnine. Podpisane namenitve dohodnine mora Finančna uprava RS prejeti do 31. decembra 2023.

Brezplačna namenitev 1 % dohodnine Katoliški cerkvi v Sloveniji, škofiji, župniji, redovni skupnosti, Slovenski ali škofijski karitas, skavtom ali kateri koli drugi katoliški organizaciji je priložnost, da ima cerkveno občestvo zagotovljen reden in trajen vir prihodkov za opravljanje svojega verskega in karitativnega poslanstva. Slovenski katoličani lahko na ta način podpirajo delovanje svoje verske skupnosti in številnih projektov, ki jih le-ta izvaja. To so velika dobra dela, ki jih slovenski katoličani opravljamo v naši domovini.

V nadaljevanju odgovarjamo na nekaj najpogostejših vprašanj, ki so povezana z donacijo 1 % dohodnine.

Koliko me donacija stane?
Donacija 1 % dohodnine je za vas brezplačna, saj bi sicer ta del pustili v državni proračun.

Zakaj nameniti 1 % dohodnine Katoliški cerkvi v Sloveniji – župnijam, škofijam, redovnim skupnostim, katoliškim zavodom…?
Slovenski katoličani z namenitvijo 1 % dohodnine lahko brezplačno podpirajo svojo versko skupnost ter s tem okrepijo versko življenje v domačem kraju. Z zbranimi sredstvi bomo podprli številne nacionalne projekte kot so Zavod Katoliška mladina in Stična mladih, kategorialna pastorala, priprava na zakon, župnijska kateheza, zaščita človeškega življenja, ohranjanje sakralne kulturne dediščine, pravno svetovanje, katoliška društva, medije in zavode itd.

Kako lahko doniram?
Letos imate več možnosti, ki vam omogočajo, da brezplačno namenite 1 % dohodnine svoji župniji, škofiji ali drugi cerkveni ustanovi.

1) Večina slovenskih župnij bo prejela zgibanke z obrazcem, kamor vnesete svoje podatke, se podpišete in ga na to vrnete župniku.

2) V tedniku Družina bo na voljo zgibanka z obrazcem, kamor vnesete svoje podatke, se podpišete in ga čim prej oddate v poštni nabiralnik.

3) S spletnim obrazcem na spletni strani eDavki (davčna številka Župnije Izola je 57740470).

4) Preko spletne strani: https://katoliska-cerkev.si/doniraj (davčna številka Župnije Izola je 57740470).

Obrazci so  pripravljeni tako, da samo vpišete podatke, se podpišete in oddate brez dodatnih stroškov.

Do kdaj imam čas?
Obrazec je treba na FURS oddati najkasneje do 31. decembra 2023, zato ga čim prej vrnite domačemu duhovniku ali pošljite po pošti.

Kaj se zgodi s sredstvi, če 1 % dohodnine ne namenim nobeni ustanovi?
Nerazporejena sredstva se namenijo v proračunski sklad za razvoj nevladnih organizacij. V letu 2022 je ostalo nerazporejenih 11,4 milijonov evrov.

Vir in več informacij: katoliska-cerkev.si