2. Svetovni dan starih staršev in ostarelih

Lani je papež Frančišek sprejel odločitev, da se vsako leto četrta nedelja v juliju praznuje kot svetovni dan starih staršev in ostarelih, saj je ta nedelja blizu praznika Marijinih staršev Joahima in Ane, Jezusovih starih staršev. Letos bo to v nedeljo, 24. julija, in sicer pod naslovom »Še v starosti rodijo sadove« (Ps 92,15).

V svoji poslanici za ta dan je papež Frančišek zapisal, da »staranje ni kazen, ampak blagoslov«. Zato se ostareli ne smejo omejiti zgolj na opazovanje dogajanja v svetu ali se umakniti iz njega. Poudarja, da jih čaka novo poslanstvo, in jih poziva, da se dejavno vključijo v »duhovno revolucijo nežnosti« v tem svetu, ki doživlja hude preizkušnje.

Papeževa želja je, da ta dan oznanimo in praznujemo v župnijah in skupnostih, »da ne bi nihče tega dne preživljal v samoti«.

Na letošnjih splošnih avdiencah je papež Frančišek imel že več katehez in nagovorov, v katerih je govoril o obdobju starosti. Te kateheze in druga gradiva, ki jih za pripravo na svetovni dan pripravlja Dikasterij za laike, družino in življenje, najdete na cerkvenih spletnih portalih Radio VatikanKatoliška Cerkev in Pridi in poglej.       Mag. Luka Mavrič

Molitev za drugi svetovni dan starih staršev in ostarelih – 24. julij 2022

Zahvaljujem se ti, Gospod,
za blagoslov dolgega življenja,
da vedno daješ obroditi sadove tistim,
ki se zatekajo k Tebi.

Odpusti, o Gospod,
mojo ravnodušnost in razočaranje,
toda ne zapusti me,
ko mi upadajo moči.

Uči me gledati z upanjem
v prihodnost, ki mi jo daješ,
na poslanstvo, ki mi ga zaupaš,
da ti bom brez konca prepeval hvalnice.

Naredi me za nežnega obrtnika
Tvoje revolucije,
da bom z ljubeznijo čuval svoje vnuke
in vse male, ki iščejo zavetje pri Tebi.

Varuj, o Gospod, papeža Frančiška
in nakloni svoji Cerkvi,
da bo svet rešila osamljenosti.
Vodi naše korake na pot miru.

vir: https://katoliska-cerkev.si/2-svetovni-dan-starih-starsev-in-ostarelih