Na najvišji točki srednjeveškega otoka stoji cerkev svetega Mavra. Posvečena je mučenikom sv. Mavru in sv. Donatu ter papežu Sikstu II. Današnji cerkveni kompleks sestavljata prostostoječi zvonik in cerkev sama, ki ima triladijsko bazikalno zasnovo.

Gradnja cerkve je omenjena že leta 1356, vendar so jo 1547 povečali v takrat prevladujočim renesančnem slogu. Cerkev sta postavila beneški arhitekt Leonardo Mezzafugo in njegov pomočnik mojster Francesco da Colonia iz Kopra. Posvečena je bila 10.8.1553.

V svoji notranjosti skriva dela priznanih in vodilnih beneških slikarjev 16. in 17. stoletja.

vodnik po cerkvi (pdf)

Je najstarejša izolska cerkev, ki se nahaja v samem središču starega mestnega jedra  (Manziolijev trg). Posvečena je Marijinemu Vnebozetju.

Njen nastanek datirajo v drugo polovico 11. stoletja. Leta 1521 so ji vzidali 25 m dolg zvonik v katerem je en majhen zvonček. V 18. stoletju je cerkev dobila današnjo podobo in predstavlja edini primer oktogramsko zasnovane kompozicije cerkve s križno obokanim stropom v širši okolici in s tem posledično tipološko zanimivost na slovenski obali.

vodnik po cerkvi sv. Marije Alietske (pdf)